Gabiony - základní informace o montáži a postup

Gabionové koše ze svařovaných sítí, které se přímo na stavbě plní kamenem, vytvářejí jednotlivé stavební bloky. Lze z nich sestavit opěrné zdi, oplocení, dělící stěny, hráze atd. Gabion je rozdělený do buněk dělícími příčkami, které jsou od sebe vzdálené cca 1 metr.

gabionový koš

Stavba gabionů je suchý proces, lze jej tedy realizovat v každém ročním období. Počítejte pouze s úpravou terénu. Pro nižší stavby (cca do 100 cm) stačí zpevnit plochu hutněním. Pro vyšší stavby je dobré do betonovému podkladu umístit zpevňovací tyče o průměru 48 mm každé 2 běžné metry v nitru gabionu. Tyč musí být zabetonována v podkladu.

Materiál

Materiál použitý na výrobu svařovaných gabionů (stejně jako na příslušenství - spirály, táhla) je pozinkovaný slitinou hliníku a zinku (5% Al + 95% Zn). Tato slitina patří z pohledu životnosti k nejkvalitnějším povrchovým úpravám.

Rozměry

Rozměr oka svařované gabionové sítě může být 100x100 mm nebo 100x50 mm. Pokud chcete nechat vyniknout náplň gabionu, doporučujeme použít gabionovou síť s okem o velikosti 100x100 mm.

Při použití svařovaných gabionových sítí je nutné věnovat pozornost podkladu, na který gabion pokládáme. Při nižší stavbě stačí zarovnaná zpevněná plocha hutněním, při vyšší stavbě je dobré zabezpečit betonový podklad a do nitra gabionu dát každé 2 metry na výšku zpevňovací tyč průměru 48 mm zabetonovanou v podkladu.

Spirály

Svařované gabiony se dodávají v rozloženém stavu jako jednotlivé sítě, které se spojují přímo na stavbě pomocí spojovacích spirál. Používají se čtyři velikosti spirál:spirála

Zatočením spirály se spojují jednotlivé příčky do uceleného celku. Jednou spirálou lze spojit až čtyři strany sousedních gabionových košů.

gabiony postup

Distanční táhla

Pro zajištění tvarové stability jednotlivých gabionů se používají distanční táhla. Existují dva typy distančních táhel – rohové délky 50 cm a příčné délky 100 cm. Distanční táhla se umisťují dovnitř gabionu po naplnění cca poloviny (při výšce 50 cm) a třetiny (při výšce nad 100 cm) gabionu kamenem, aby nedošlo k boulení stěn koše pod tíhou výplně.

gabiony

Kamenivo

Jako výplň gabionu se požívá kámen, který je dostatečně tvrdý a neštípaný. Na pohledovou stranu se používá lomový kámen, jehož rozměry jsou 1,5 až 3 krát větší, než je oko sítě. Zbytek gabionu se vyplňuje nejčastěji kamenem s frakcí 32-63 nebo 63-125 mm. Při plnění se vždy nejdříve vyskládá část pohledové strany, následně se gabion dosype kameny s menší frakcí a vloží se distanční táhla (vždy do výšky 30-50 cm). Tento postup dále opakujeme. Je nutné vyplňovat současně i sousední gabiony, aby se zabránilo případným deformacím.

 

Nabídka gabionových sítí a košů zde:  http://www.levne-pletivo.cz/gabiony/

 

Kolik stojí montáž gabionů na klíč?

Montáž gabionů nelze ocenit pevným tarifem. Vždy záleží na množství gabionů, velikosti kamene i terénu konkrétního pozemku. Pro konkrétní cenovou nabídku nás nezávazně poptejte. Kontakty zde.