Gabiony svépomocí

Proč zvolit gabiony místo klasického pletiva?

Rádi byste měli bytelnou přírodní zábranu místo klasického pletiva či plotu? Máte pozemek ve svahu, uvažujete o vytvoření teras a přemýšlíte nad projektem, který by nenásilně zapadl do vaší zahrady? Nebo toužíte po netradičním architektonickém prvku? Pak jsou ideální volbou právě gabiony. Velkou výhodou je rovněž možnost stavby gabionů svépomocí. 

Co jsou to gabiony?

Gabiony jsou drátěné, obvykle krychlové nebo kvádrové stavební konstrukce. Drátěná kostra je následně vyplněna kameny, sklem, dřevem, sutí nebo jiným přírodním materiálem, a poté se na sebe vrství dle potřeby. Různobarevné ladění vrstev může znásobit esteticky dojem. Stavba z gabionů působí přirozeně, je příjemná na pohled a má široké možnosti uplatnění.

Montáž

Ke spojení jednotlivých sítí slouží spirály a táhla. K vytvoření požadovaného tvaru gabionové konstrukce je možné použít i vázací drát, popřípadě svorky Bekaclip. Gabionové konstrukce jsou nenáročné na údržbu a vzhledem k jednoduché montáži, je zvládne svépomocí vytvořit i šikovný kutil.

Na co lze gabiony využít?

  • robustní oplocení pozemku
  • protihlukové zábrany
  • zpevnění terénu, tvorba opěrných zdí
  • nosné konstrukce pro pergoly  
  • altány, přístřešky
  • schody, zdi
  • k vytvoření jezírek, fontán či vodopádů
  • nevšední zahradní architektonické dekorace  

 

gabiony svépomocí

Gabiony svépomocí

Instalace gabionů není technologicky náročná a po jejich konečném umístění se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Další výhodou je fakt, že se gabionové koše vrství na sucho. To umožňuje stavbu gabionových prvků v kterémkoliv ročním období.

Pro vyplnění drátěných konstrukcí lze použít prakticky jakýkoli odolný materiál, který se bude sestávat z větších částí, než jsou oka gabionové sítě (obvykle 10x10 cm nebo 10x5 cm). Gabionové sítě lze dodat i samostatně, a to včetně spojovacího materiálu. Pro samotnou výstavbu je důležité, aby byl podklad, na němž bude gabion stát, rovný a pevný – ideálně zpevnění betonovým základem či štěrkem. Gabionové koše spolu navzájem propojíte spirálami a zpevníte táhly. Po umístění řady gabionových sítí lze tyto naplnit zvoleným materiálem. Další řady je nutné pro zajištění stability spojit gabionovou spirálou.

Shrnutí

Co bude pro stavbu potřeba?

 

Pro přehled nabízených variant nahlédněte do sekce Gabiony – ceník.

Poptávku gabionů, včetně zajištění dopravy a montáže můžete zasílat zde.