Plotové dílce – drátěné, betonové

Plotové dílce jsou druhem oplocení, které do sebe zapadá jako stavebnice. Oproti plotu z pletiva je montáž snazší, plot je pevnější a má delší životnost.

Drátěné svařované plotové dílce

Nejznámější z plotových dílců jsou drátěné plotové dílce, které jsou někdy označovány jako plotové panely, průmyslové oplocení či panely Merkur, Nylofor a spousta dalších názvů, které nakonec znamenají totéž – drátěný svařovaný plotový dílec.

Základní rozdělení je pak na:

Rozdíl je jediný a to ten, že 3D plotový panel má prolis a snad i díky němu vypadá o něco lépe. Původně byly drátěné plotové dílce navrženy jako průmyslové oplocení kolem výrobních hal a skladů. Ovšem lidé je čím dál častěji využívají i na oplocení kolem rodinných domů. Uplatnění najdou zejména tam, kde zahradu hlídá čtyřnohý miláček většího vzrůstu. Plotové panely jsou nejčastěji ve variantě pozinkované nebo pozinkované a poplastované. Na výběr jsou i různé síly drátu.

Montáž

Drátěné plotové dílce se hodí k hranatému (jeklovému) sloupku stejně jako k tomu kulatému. Zákazník si dnes na trhu může vybrat z mnoha druhů příchytek, kterými lze plotový panel přichytit. V úvahu pak je třeba brát, zda kupujícímu bude spíše vyhovovat uchycení z čela sloupku či z jeho strany. Montáž panelů na sloupky pomocí příchytek je jednoduchá a zvládne ji každý. Háček je ale v rozměření a montáži sloupků – drátěné plotové dílce se vyrábí vždy v délce 250 cm a z toho vyplývá, že při betonáži sloupků musíme opravdu pečlivě měřit.

plotové dílce

Betonové plotové dílce

Zvláštním segmentem plotových dílců jsou betonové plotové dílce. I tento typ oplocení stačí seskládat jako stavebnici, ovšem vzhledově se od klasických plotových dílců značně liší. Oplocení z betonových plotových dílců by mělo imitovat lépe vypadající zeď. Je třeba však počítat s tím, že ráz zahrady se rapidně změní. Výhodou je samozřejmě velká stabilita a zvýšení soukromý. Jedinou nevýhodou betonových plotových dílců je obtížná manipulace a s ní související vyšší cena dopravy.

Desky lze na základě umístění vzoru rozdělit na:

Delší dobu jsme měli v nabídce pouze jednostranné. Zejména kvůli jejich vyšší pevnosti. Dilema, zda vzor umístit směrem do pozemku nebo ven, lze vyřešit například skládáním desek do šachovnicového vzoru (viz fotografie níže). Nicméně v důsledku velkého zájmu zákazníků jsme do nabídky nově zařadili i desky oboustranné.

plotové dílce betonové