Marek Janda - obchodní ředitel

mj4

1. Máro, na jaké pozici pracuješ a co je náplní tvé práce? Jak jsi se k této práci dostal?

Pracuji na pozici Obchodní ředitel a Zástupce výkonné ředitelky. 

Účelem mojí pozice obchodního ředitele je vytvořit perfektní podmínky pro obchodní zástupce, aby se neustále zlepšovali a dosahovali skvělých obchodních výsledků. Jsem pro obchodní tým pevným bodem v prostoru a kdykoliv se na mě můžou s čímkoliv obrátit. Snažím se zajistit, aby každý potenciální zákazník dostával více, než očekává a byl nadmíru spokojen. Měl by mít velmi dobrou emoci vůči naší firmě a rád nás doporučoval ve svém okolí.

Dále musím zajistit dostatek finančních prostředků (příjmů) pro firmu. Pravidelně eviduji a vyhodnocuji statistiky obchodního týmu v souladu s našimi strategickými cíli. Přiděluji přijaté poptávky obchodním zástupcům. Koordinuji činnosti v souladu s obchodní strategií firmy. Stanovuji interní směrnice pro obchodní činnost firmy a provádím průběžnou aktualizaci ceníku pro zákazníky ve spolupráci s finančním ředitelem. Zadávám požadavky na přidávání nových produktů do naší nabídky. Také se starám o vzhled našich poboček a výstavních ploch za účelem zjednodušení práce obchodních zástupců a zvýšení úspěšnosti prodejů.

Schvaluji mimořádné situace (faktury na splatnost, změny ve smlouvách a další věci, o kterých sám obchodní zástupce nemůže rozhodnout).

Jsme velmi často v komunikaci s generálním ředitelem nebo výkonnou ředitelkou a konzultujeme nenadálé situace anebo věci, o kterých ani já sám rozhodnout nemůžu a nemám je ve svých pravomocích. Nejspíše je toho mnohem více, ale zásadní věci jsem se pokusil nastínit. Jako zástupce výkonné ředitelky mám povinnost v době její nepřítomnosti zastat její funkci. To už by bylo ale na dalších mnoho řádků.

Jsme jeden tým a vzájemně si ve firmě všichni pomáháme a děláme vše pro maximální produkci, růst firmy a spokojenost jak našich zaměstnanců, montážníků, tak i našich zákazníků. Firma je úspěšná a snad se nám to i daří. Každopádně každý dělá nějaké chyby a cílem je, aby byly tyto chyby co nejmenší a aby se následně neopakovaly. :)

Do této firmy jsem se dostal tak trošku náhodou. Po ukončení podnikání z důvodu ochrany osobního času a po domluvě s manželkou, že už to po těch letech stačilo, jsem se přihlásil na pohovor u pozice asistent výkonné ředitelky. No a od září 2021 jsem tu … po čase jsem dostal funkci zástupce výkonné ředitelky a 14. 8. 2023 jsem byl jmenován obchodním ředitelem.

2. Jaké vlastnosti by měl mít člověk na tvé pozici?

Obchodní ředitel by dle mého názoru měl mít velmi dobré komunikativní schopnosti.

  • Měl by vyžadovat produkt a být nápomocen svým podřízeným.
  • Dále být velmi loajální vůči firmě a chtít dosahovat neustále lepších výsledků.
  • Měl by být skvělý leader a jít příkladem.
  • Být spravedlivý, nestranný a umět udělat i nepopulární rozhodnutí, které každý ve firmě bude chápat a bude ho respektovat.
  • Kreativní a asertivní.
  • A v neposlední řadě by měl být oddaný firmě, ve které pracuje.

To je jen pár z požadovaných předpokladů, ale co je nejdůležitější: měl by mít snahu se neustále posouvat a učit se. V tom je u nás ve firmě velká výhoda. Jednatel společnosti – Tomáš Urbánek je velmi úspěšný člověk s neuvěřitelným zápalem do života a do firmy. Od přírody má dar, který jsem viděl jen u pár lidí. A když vám zkušenosti a poznatky dává taková osoba? Není co řešit a stačí naslouchat.

Samozřejmě mám ale i svou hlavu a on to dobře ví. Ale možná i to je jedna z věcí, proč jsem byl od něj do funkce obchodního ředitele jmenován. Můžu mu tímto jen poděkovat za důvěru a dělám vše pro to, aby si neustále říkal, že to byla ta nejlepší volba. 

Zástupce výkonné ředitelky je na tom velmi podobně. Musí ještě k tomu dělat vše pro to, aby udržel nastavený trend výkonné ředitelky v době její nepřítomnosti a rozhodoval stejně jako ona. Určitě je potřeba mít alespoň všeobecný přehled, co se ve firmě děje. Když to jde, nechávám zásadní rozhodnutí na dobu její přítomnosti a urgentní záležitosti vyřeším.

3. Co tě na tvé práci nejvíce baví?

Baví mě tato práce vlastně ve všem.

Nebavím se jen o mé pozici, ale od počátku je ve firmě velmi přátelská atmosféra. Nejen v osobním životě občas narazíte na neshody. Občas tomu tak je i ve firmě a nejdůležitější je to vše brzy vykomunikovat a vyčistit vzduch. Jsem vděčný za to, že jsem v této firmě potkal některé osoby, které budou součástí mého života, i kdyby se stalo cokoliv, a že jsem zde našel opravdového přítele (přátele).

Mám na starosti špičkový obchodní tým plný profesionálů a specialistů ve svém oboru. Je super být součástí úspěšné firmy a pomáhat jí růst a držet vysoký standard. Ať už si to někdo uvědomí nebo ne, oplocení je přeci pro naše zákazníky velmi důležité. A to se bavíme jak z hlediska ochrany majetku, soukromí nebo i prestiže např. mezi sousedy. Každý má pro realizaci oplocení jiné důvody a s každou dokončenou montáží nebo dodáním materiálu jsme zákazníkovi odfajfkovali další životní cyklus. Práce mě naplňuje a mohl bych tady mluvit hodně dlouho. Kdyby mě tato práce nebavila, nebyl bych tady a netrápil bych se. Na to je život příliš krátký. Prostě jsem zde spokojený a doufám, že to vydrží co nejdéle. Může se ale stát cokoliv, to je život.

mj2

4. Co ti na tvé práci připadá nejnáročnější?

Každá práce je v něčem náročná. Jsem perfekcionista a snažím se úkoly vyřizovat v co nejkratším čase a v co nejlepší kvalitě. Od toho tady jsem. Občas mi dělá problémy zvládat velký nápor rozdělaných úkonů a neustále musím přehazovat priority, co se musí vyřídit dříve. Není moc věcí, které by vlastně nebyly moc důležité. Mám v plánu se neustále posouvat a vzdělávat. Momentálně jsem ve fázi, kdy chci ještě lépe porozumět statistikám a efektivně, a hlavně včas na ně reagovat.

Vlastně každý den se člověk učí něco dalšího, to je běžná věc a je s tím potřeba počítat. Když vás něco baví, nevadí vám další znalosti, naopak je vítáte.

5. Jaké jsou tvé pracovní cíle? A jaké jsou ty osobní?

Pracovní cíle jsou takové, aby firma nadále rostla a měli se dobře všichni zaměstnanci a také zákazníci. Přeju si, abych chodil do práce nadále rád. Trávíme tady více času, než například s rodinou, a tak bych chtěl, aby do práce chodil rád i každý zaměstnanec ve firmě. Chtěl bych, aby o nás lidé mluvili v dobrém a doporučovali nás dalším lidem. Snažíme se dělat vždy něco navíc, a proto hrajeme ligu v oblasti oplocení v ČR. Možná otevřít další pobočky, kdo ví … .

Do té doby, dokud budu mít na starosti vedení obchodního týmu, udělám vše pro to, aby byli obchodní zástupci spokojení a budu za ně bojovat. Chci, aby byla firma úspěšná a já také. Pokud ale firma nebude, já také být nemůžu. To je jasná rovnice.

V osobním životě chci, aby všichni v mojí rodině byli zdraví. Nejlépe, aby byli nesmrtelní. To ale ještě nikdo nevymyslel a bohužel na to i já jsem krátký.

Mám přes rok šťastné manželství. S manželkou jsme spolu přes 10 let a prožili jsme toho mnoho krásného a jsme spokojení. Přál bych si, abychom vybudovali spokojenou rodinu a třeba jednou bydleli v pěkném domečku s bazénem a malou zahradou. Moc ke spokojenosti toho nepotřebuji, i bez toho domku jsem v osobním životě spokojený a jsem rád, že mám vedle sebe manželku a nejlepšího přítele v jednom. Naopak jsem ale člověk, který nebude nikdy v životě spokojený na 100 %, a to mě neustále žene dopředu. Myslím, že tohle je dobrá ale i špatná vlastnost. Třeba budu jednou v důchodu spojený, ale to si nemyslím. Stejně budu furt něco vymýšlet. :D 

6. Co rád děláš ve volném čase?

Ve volném čase rád trávím čas s rodinou a hlavně s manželkou. Milujeme dovolené. (kdo taky ne, co? :D) Kdyby to šlo, na dovolené bychom prožili zbytek života. To je ale tím, že tam nemusíme nic řešit, věnujeme se jeden druhému a nemusíme nad ničím přemýšlet a vždy si to užíváme na maximum. Občas zajdeme do kina, docela se nám zalíbilo divadlo, ale tam máme co dohánět. Chodíme na procházky, dáme si někde v klidu vychlazené pivo a povídáme si. Čas od času vyrazíme na nějaký výlet, ale nejsme ani jeden moc dobrý „plánovač“. Máme doma zakrslého králíka a každý den nás vítá, když přijdeme domů. Manželka čistí každý všední den a já víkendy. No, nezní to moc spravedlivě, ale přeci nebudeme měnit zajetý režim. :D

Poslední roky se věnuji, v mém věku 30 let už jen amatérsky, tenisu. Ten sport miluju a je škoda, že jsem se mu nevěnoval od malička. Hrával jsem dlouhou dobu fotbal. Tenis je ale super v tom, že tam se musíte spolehnout pouze sám na sebe a je to neuvěřitelný nátlak na hlavu. Musíte být psychicky silní a vyrovnávat se s průběhem zápasu, nesmíte si připouštět, že to nejde. Myslím, že od té doby, co jsem začal tenis hrát a přihlásil se do amatérské ligy, jsem se dost posunul v oblasti posílené psychické odolnosti. Mimo jiné jsem v tom úspěšný. Na sporty jsem měl vždy velký talent a neměl jsem s ničím problém. Jediná nevýhoda je to, že chci být vždy ve všem nejlepší a dělám pro to vše. V této amatérské lize se mi to i daří a vyhrávám občas celou soutěž. Tady ale raději zůstanu nebo najdu trošku lepší úroveň, ale musím být také nohama na zemi … těžko můžu hrát Wimbledon, když jsem začal před pár lety vůbec hrát.

mj1