Martin Kohout - obchodní zástupce

Abyste nás lépe poznali, připravili jsme pro vás rubriku "Rozhovory", kde se ptáme našich zaměstnanců na otázky ohledně práce i soukromého života.

Tentokrát nám odpovídá Martin Kohout – obchodní zástupce. 

DSC_6095

Martine, jak dlouho pracuješ v Pletivech a jaká je vlastně tvoje náplň práce jako obchodního zástupce?DSC_6094

Do Pletiv jsem nastoupil začátkem března roku 2017 a určitě bych se mohl pasovat k těm nejdéle pracujícím v naší firmě. Pamatuji si to jako včera, když mi tenkrát volal Tomáš (ředitel firmy) a nabízel mi místo obchodního zástupce. Proběhl pohovor a během pár dní jsem zasedl do nového křesla, obsadil pracovní stůl a zabydlel se na svém novém místě v buňce číslo 21. Nemohu si odpustit a rád bych touto cestou poděkoval svému dobrému kamarádovi, Pavlovi Čejkovi, který mě Tomášovi doporučil.  

Moje hlavní náplň práce je poměrně pestrá. Zahrnuje vytváření cenových nabídek a rozpočtů, komunikaci s novým i stálým zákazníkem, schůzky na místě realizace před uzavřením obchodu, vytváření smluv, komunikaci s objednávkovým oddělením, ale hlavně také pomoc zákazníkovi s vhodným výběrem oplocení nebo správnou radou, jak postupovat při realizaci svépomocí atd. 

Které vlastnosti, schopnosti a dovednosti si myslíš, že jsou nejdůležitější při vykonávání tvé práce?

Bez debat je na prvním místě jednání s lidmi. Asi pět let zpátky za mnou přišla moje mamina a říká mi: „Já bych tě úplně viděla na pozici nějakýho obchodního zástupce, ty se na to tak hodíš!“  Neuplynulo ani pár měsíců a už jsem měl svoji novou pozici. Náhoda? :-) 

Určitě to jsou nějaké technické předpoklady a logické myšlení. Dále umět si zorganizovat čas, protože v tom ohromném množství poptávek, nabídek, schůzek, telefonátů by to bez toho opravdu nešlo. Jsem v tomhle ještě asi trochu staromódní, ale nedám dopustit na klasickej papírovej diář. 

Dále umět správně porozumět zákazníkovi, být otevřený a trpělivý. Určitě také předvídavost a svědomitost, protože když není hotovo, domů se nejde.

DSC_0017jPamatuješ si na tvoje začátky? Můžeš porovnat tehdy a dneska?

Na svůj začátek nikdy nezapomenu, jelikož jsem nastoupil v březnu nebo-li v době, kdy odešlete jeden mail a v tu chvíli další dva přijdou. Pamatuji si, jak jsem byl z toho všeho tak nadšený, ale zároveň vyřízený.

Každý den jsem si nejvíc přál, abych se dostal do té fáze, kdy budu plně samostatný a nebudu se muset nikoho na nic ptát. Myslím, že můj kolega Hery (také obchodní zástupce) si do teď moc dobře pamatuje na větu „Hery, prosím tě, jak mám udělat tohle?“… Rád bych mu i tímhle rozhovorem vyjádřil svůj velký dík za trpělivost a podporu, kterou mi dal. 

Nutné ale říct, že ta podpora od všech byla celkově úžasná, a já jsem se velmi brzy dostal do plnohodnotného pracovního nasazení. 

Rozdíl mezi mým začátkem a dneškem je samozřejmě i zázemí firmy. Tenkrát jsme ještě dělali v malé buňce, každé oddělení zvlášť. Majitelé stále přicházeli s novými věcmi, jak nám zajistit více efektivity. Teď má každé oddělení své zastoupení, svého vedoucího a já se jako obchodní zástupce mohu opravdu soustředit hlavně na obchod. 

Jaké jsou tvoje osobní a pracovní cíle?

Osobní a pracovní cíle? V té osobní stránce je to asi, abych já a lidi mně blízcí byli co nejvíce spokojení a šťastní. Jsem typ člověka, který se hodně dokáže přizpůsobit situaci, což ale určitě neznamená, že nechci více. Občas mi je vyčítáno, že nad vším až moc přemýšlím. Nicméně stoprocentně v čase, co bude, je to určitě založení rodiny s mojí přítelkyní a vytvoření zázemí, na které budu moct být pyšnej a jednou ho předat dál.
 
Můj pracovní cíl je jednoznačně spokojený zákazník, tisíce spokojených zákazníků. Ten pocit toho, kdy se pak zpětně, ať už jakýmkoliv způsobem dozvíte, že jste udělali něco navíc, za to fakt stojí. Svoje pracovní cíle zaměřuji také hlavně na celkovou úspěšnost, rozvoj a reprezentaci naší firmy činností, kterou se prezentuji. 

 

Co tvůj volný čas? Jaké máš koníčky?DSC_0003

Už od mala jsem měl velký vztah ke sportu, takže volný čas hodně vyplňuji všelijakýma sportovníma aktivitama. Stále se ještě aktivně věnuji florbalu, který momentálně hraji za Králův Dvůr. S Fandou (jednatel firmy) si chodíme občas pinknout tenis a to je vždycky velký boj, se někdy přijďte podívat :-). A momentálně jsem v průběhu 60denní výzvy na pravidelný běh obden, díky Tome! :-)   

Miluju cestování! Ta svoboda, kterou vám to dává, je úžasná. Bohužel momentálně je situace taková, jaká je, ale s přítelkyní netrpělivě očekáváme, až dostaneme zelenou. Mám rád tu pestrost, kdy jednou prostě jen tak sednete na vlak s batohem na zádech a jedete třeba na jih Čech si projít tajuplný Branišovský les, jindy zase sednete za volant a uděláte si prodloužený víkend v Budapešti, nebo se např. zajedete podívat do ZOO v Norimberku, mimochodem to je nádherná podívaná. Celkově jsem takový požitkář a rád vyhledávám místa s pozitivní energií. V případě zájmu můžu dát skvělé tipy. 

Jo a málem bych zapomněl, baví mi zpívat, ale nějak to nejde, když na mě koukaj ostatní. :-)