V sobotu 22.6.2024 budou všechny naše pobočky z technických důvodů uzavřeny. Děkujeme za pochopení!

Gabiony od A do Z

Gabiony jsou konstrukční prvky, které se staly nedílnou součástí inženýrských a zahradnických projektů díky své všestrannosti a ekologické přívětivosti. Jsou vyrobeny z drátěného pletiva a naplněny kameny či jinými přírodními materiály, čímž vytváří pevné a odolné konstrukce.

Díky svým vlastnostem a možnostem se staly oblíbenou volbou v mnoha oblastech. Gabiony jsou vzhledem k jejich odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a mechanickým zátěžím dlouhotrvajícím řešením. To znamená, že vyžadují méně častou údržbu než jiné konstrukční materiály.

Ploty Dobrý

Ploty Dobrý

Ploty Dobrý

Jako jedni z mála na trhu, jsme schopni vyrobit také atypické rozměry gabionů. Zákazník tedy již nemusí řešit zkracování, a vše je pro něj připraveno k okamžité montáži.

Hlavní složky gabionů

Drátěné pletivo:

Základním stavebním prvkem gabionů je drátěné pletivo. Toto pletivo tvoří vnější strukturu gabionu a drží naplněný materiál na místě. Je vyrobeno z kvalitní oceli, která je galvanizována nebo může být pokryta ochranným povlakem, aby byla odolná vůči korozi.

Naplnění kameny:

Hlavní částí gabionů je materiál, který je použit k naplnění vnitřního prostoru drátěného pletiva. Nejčastěji se používají přírodní kameny, které mohou mít různé velikosti a tvary. Tyto kameny jsou voleny s ohledem na konkrétní účel gabionu a požadované funkce konstrukce.

Funkce gabionů

1. Podpůrná zeď

Jednou z klíčových funkcí gabionů je vytváření podpůrných zdí. Tyto struktury jsou navrženy tak, aby unesly tlak zemin a předešly erozi svahu. Gabionové zdi jsou oblíbenou volbou na svazích s náročným terénem, kde je potřeba stabilizace a ochrana proti erozi.

2. Ochrana před erozí

Gabiony představují účinný nástroj v boji s erozí půdy. Kameny, kterými jsou naplněny, tvoří bariéru, která zabraňuje unášení půdních částic vodou nebo větrem. Tímto způsobem chrání okolní krajinu a udržují půdu na svém místě.

3. Inženýrské projekty

V inženýrských projektech jsou gabiony využívány pro rozmanité účely. Mohou sloužit jako konstrukční materiál pro mosty, ochranné hráze, či jako součást kanalizací. Jejich vysoká pevnost a schopnost přizpůsobit se různým formám je činí atraktivní volbou pro inženýry.

Využití gabionů

1. Zahradní úpravy

V zahradnictví se gabiony staly módním trendem. Jejich kombinace s přírodními materiály dodává zahradám unikátní vzhled. Mohou být využity k vytvoření zídek, květinových záhonů nebo teras. Gabiony propojují přírodu s architekturou a vytvářejí harmonické prostředí.

2. Ohraničení

Gabiony mohou sloužit jako estetické a funkční ohraničení pozemku. Jejich přirozený vzhled se snadno začlení do okolní krajiny a mohou představovat odolnou bariéru.

Gabiony jsou unikátním prvkem, který spojuje funkčnost, estetiku a ekologickou udržitelnost. Jejich využití v krajinářských a inženýrských projektech přináší celou řadu výhod a přispívá k ochraně životního prostředí.

Výhody našich produktů

Zkouška v solné komoře

 • Naše produkty mají certifikát z KOROZNÍ ZKOUŠKY s dobou expozice na 2000 hodin (neutrální solná mlha dle normy ČSN EN ISO 9227) = přepočet na životnost podle charakteru prostředí 60-120 let.
 • Konkurence má často pouze 1000 hodin v solné komoře = nabízíme tedy minimálně 2x delší životnost.

Pro vysvětlení: materiál se ponechá v solné mlze a jakmile je na zboží více jak 5% červené koroze, zkouška se zastavuje a končí.

Lze vytvořit cenovou nabídku i na prémiový materiál s certifikátem minimálně na 3500 hodin v solné mlze. V tomto případě se bude jednat o atypické zboží.

Ovalita drátu

U méně kvalitních drátů dochází k nerovnoměrnému nánosu povrchové ochrany, a i když konkurence píše, že mají plošnou hmotnost povlaku 350 g/m² a nezajistí ani tak skvělou ovalitu, dojde ke značnému snížení životnosti.
Naše dráty pro výrobu gabionů pochází z firmy Bekaert Bohumín, s. r. o. a ArcelorMittal z Lucemburska. Jsou to ověření dodavatelé z EU. Výrobci z Asie, Turecka, Ukrajiny a Ruska nedosahují takových kvalit!

Technologie svařování

Při svařování je potřeba dodržet přesně daný postup, aby sváry byly dostatečně pevné, ale zároveň „nepřevařené“, kdy dochází k poškození povrchové úpravy. Toto se dá ověřit trhacími zkouškami.

TYP MATERIÁLU GALFAN PREMIUM
Stanovené průměry drátů 4 mm ± 2 % 4 a 4,5 mm ± 2 %
Minimální pevnost v tahu 500 MPa 500 MPa
Minimální tažnost 8 % 8 %
Složení ochranné vrstvy zinek + hliník zinek + hliník + hořčík
Minimální plošná hmotnost 350 g/m2 360 g/m2
Typ sváru křížový, bodový, odporový křížový, bodový, odporový
Typy sítě dle rozměru oka 100x100, 100x50, 50x50, 100x25 mm 100x100, 100x50, 50x50 mm
Korozní zkouška neutrální solná mlha dle normy ČSN EN ISO 9227 neutrální solná zkouška dle normy ČSN EN ISO 9227
Doba expozice 2000 hodin 4000 hodin
Teoretická odolnost v závislosti na prostředí 60-120 let 100-150 let

Nejčastější otázky týkající se gabionů [FAQ]

1. Umíte vyrobit i atypické kusy sítí a košů?

Ano! Běžně připravujeme rozměry na zakázku. Pokud je Váš rozměr dělitelný deseti centimetry, nemáme žádný problém jej vyrobit. Pokud máte přece jen specifičtější požadavek, napište nám, určitě se domluvíme.

 2. Je potřeba pod gabion betonovat základ?

Gabion nemusí, ale může mít betonový základ. Úplně vám bude stačit štěrkové lože z frakce 0-16 mm o vrstvě 100-200 mm. Beton může být ideálním pomocníkem, pokud máme například nedostatečně pevné podloží. Pozor ovšem na to, že gabion může po betonu „klouzat“ a je tedy dobré ošetřit základ systémem kotev, které smyku zabrání.

3. Máte materiál skladem?

Naše společnost má dlouhodobě obrovské skladové zásoby a snažíme se objednávky nejen na gabiony dodávat zákazníkům v co nejkratším čase. V případě, že se na nějaké zboží bude muset počkat, např. z důvodu atypické výroby, vždy budete mít od nás takovou informaci.

4. Můžu sítě a další prvky krátit, řezat nebo nějak upravovat?

Gabionové prvky můžete různě zkracovat, ohýbat a dále tvarovat. Nikdy byste ovšem k jejich úpravě neměli používat úhlovou brusku. Ta totiž opálí povrchovou ochranu a sítě by na daném místě mohly korodovat. Ideálním nástrojem pro zkracování gabionových prvků jsou pákové kleště.

5. Jaká má být šířka mého gabionu? Umíte mi poradit?

Rádi vám s šířkou poradíme. To, jakou šířku doporučíme, závisí na několik faktorech. Jaká bude funkce gabionu? Bude u gabionu rostlý svah nebo navážka? Předpokládá se nad ním nějaké vyšší zatížení ve formě cesty nebo třeba garáže? Nebojte se nás kontaktovat a vaši situaci konzultovat s našimi obchodními zástupci.

6. Musí se u gabionového plotu betonovat sloupky?

Zda betonovat sloupky nebo ne vždy záleží na typu gabionu jaký stavíte. U zdí, kde se bude šířka spodního koše pohybovat kolem jednoho metru a více, se obecně žádný stabilizační prvek betonovat nemusí. Pokud však stavíte gabionový plot, vždy doporučujeme betonáž sloupků nebo I profilů. Sloupky musí být tlustostěnné a musí být opatřeny minimálně dvěma vrstvami základové barvy a čepičkou. Betonujeme je do nezámrzné hloubky (50-80 cm) a v rozmezí 1-2,5 metru od sebe.

7. Jak rozmístit gabionové spony/táhla uvnitř konstrukce?

Rozmístění a počet gabionových spon záleží vždy na šířce a výšce koše. U realizace se vždy držte pravidla, že při pohledu na čelní stranu gabionu, nesmí být nikde čtverec o velikosti 40x40 cm beze spon.

8. Kde seženu kámen do gabionů a jaký typ zvolit?

Ideálním způsobem, jak sehnat kámen do gabionů, je nakoupit jej v nejbližším lomu od místa realizace. Nicméně jsme schopni vám i s tímto zbožím pomoci. Velikost frakce pak vybíráme podle toho, zda jste si vybrali skládaný nebo sypaný typ gabionu a jakou máme okatost sítí. Tabulku s vhodnými frakcemi pro dané oka můžete vidět níže.

Spotřeba kameniva se u gabionů odvozuje na základě oka sítě. Frakcí je následně dána i jeho celková spotřeba.

OKO 100 x 100 mm

 • Velikost kamene 63-300 mm
 • Skládaný typ plnění
 • Spotřeba cca 1300 kg/m³

OKO 100 x 50 mm

 • Velikost kamene 63-125 mm
 • Skládaný i sypaný typ plnění
 • Spotřeba cca 1400 kg/m³

OKO 50 x 50 mm

 • Velikost kamene 32-63 mm
 • Sypaný typ plnění
 • Spotřeba cca 1500 kg/m³

OKO 100 x 25 mm

 • Velikost kamene 32-63 mm
 • Sypaný typ plnění
 • Spotřeba cca 1500 kg/m³

9. Jak dlouho gabiony vydrží?

Životnost gabionu je 60-120 let v závislosti na prostředí, kde je postaven. Tato technologie byla původně vymyšlena k břehům vodních toků a počítá se u ní tedy s nepřetržitou expozicí vody. Naše společnost si zakládá na prvotřídní kvalitě. Díky našemu rozsáhlému systému kontrol na všech úrovních výroby vám tím pádem můžeme garantovat, že naše gabiony rozhodně nezkorodují.

Po uskutečněné objednávce zasíláme podrobný kladecí plán a technologický postup. Dostanete tím pádem veškerou dokumentaci k sestavení gabionu.