Návod na montáž plotové zahradní brány a branky

Jak namontovat a usadit bránu a branku? Níže jsme pro Vás sepsali návod na montáž zahradních bran a branek.

Návod si také můžete zobrazit (a následně i stáhnout) v .pdf formátu kliknutím na zelené tlačítko:

 


Instalace zahradní brány - branky

Potřebný materiál:

Potřebné nástroje a nářadí:

  • Zemní motorový nebo ruční vrták o průměru 200 mm
  • Ruční bagr na výběr zeminy z děr
  • Lopata a stavební kolečko na beton
  • Nástroj na zhutnění betonu (palice, dřevěný kůl, apod.)
  • Vrtačka s vrtákem do kovu velikosti 8 mm (na montáž vzpěr)
  • Dřevěné latě, prkna, kůly, apod. na vypodložení a oporu sloupků než beton vytvrdne

 


Kompletace a příprava brány - branky pro montáž:

Vložíme zámek do rámu křídla brány - branky, následně do zámku vložíme fabku, kterou k zámku přichytíme přiloženým šroubem. Přichytíme plastové kování a upevníme kliku. 

Návod na montáž brány a branky  Návod na montáž plotové zahradní brány a branky

Bránu - branku můžeme namontovat dvěma způsoby:

1) Pomocí motorového nebo ručního vrtáku vyvrtáme do země díry na sloupky o hloubce 70 - 90 cm a průměru 150 - 200 mm. Suchým betonem si nejprve zabetonujeme sloupky. Vložíme je do děr tak hluboko jak potřebujeme. Důležité je, že sloupek bude usazený v zemi a jehož celkový betonový sloupec bude v nezámrzné hlobce 70 - 90 cm.

Vzdálenost mezi vnitřními stranami sloupků (světlá šířka) si stanovíme dle rozměru šíře brány - branky a přičteme 5 - 7 cm. Panty mají závitové uchycení ke sloupkům, kterými docílíme přesné mezery mezi bránou - brankou a dorazovým sloupkem. Beton necháme vytvrdnout po dobu 5 - 7 dnů a poté můžeme zavěsit bránu - branku.

2) Pomocí motorového nebo ručního vrtáku vyvrtáme díry na sloupky o hloubce 70 - 90 cm a průměru 150 - 200 mm. Na rovné ploše si sestavíme bránu - branku a také přichytíme pomocí závitových pantů ke sloupku - sloupkům. Jakmile budeme mít vše připraveno, zkompletováno, tak nosné části brány - branky (sloupky) vložíme do předem připravených děr v zemi a zasypeme suchým betonem.

Když budeme mít sloupky zabetonované, začneme bránu - branku vyrovnávat do naprosté roviny a požadované výšky. K tomuto úkonu budeme potřebovat pomocný materiál: vodováhu, stavební provázek, vázací drát, dřevěné klíny a dřevěné latě nebo prkna. V momentě dosažení naprosté roviny a požadované výšky, vše zafixujeme pomocným materiálem. Následně uhutníme beton pomocí palice nebo dřevěného kůlu a necháme jej vytvrdnout po dobu 5 - 7 dnů. Jakmile bude beton dostatečně tvrdý, můžeme odstranit pomocný materiál, který bránil nežádoucímu pohybu celé sestavy.