V sobotu 22.6.2024 budou všechny naše pobočky z technických důvodů uzavřeny. Děkujeme za pochopení!

Návod na montáž podhrabových desek

Jak namontovat podhrabové desky? Níže jsme pro Vás sepsali návod na montáž.

Návod si také můžete zobrazit (a následně i stáhnout) v .pdf formátu kliknutím na zelené tlačítko:

 


Potřebný materiál

Potřebné nástroje a nářadí

  • Metr
  • Vodováhu
  • Vrtačku na samořezné šrouby
  • Pracovní rukavice

Montáž podhrabových desek provádíme do již připraveného plotu. Tím myslíme zabetonované plotové sloupky. Vzpěry dáváme až na usazenou podhrabovou desku a kotvíme pomocí držáku vzpěry na podhrabovou desku. Podhrabové desky usazujeme vždy až po vyzrání betonu u sloupků cca za 5 - 7 dnů od zabetonování sloupků. Zabráníme tím nechtěnému posunu sloupků.

Rozměření pozemku a výšek podhrabových desek:

Základem montáže je provedení výškového, směrového a přesného vyměření roztečí pro sloupky. Mezi pletivem a podhrabovou deskou by měla vzniknout mezera 3-5 cm. Nikdy pletivo nepokládáme přímo na podhrabovou desku.

Příklad: pokud budeme dávat pletivo vysoké 160 cm a podhrabovou desku 20 cm vysokou, tak sloupek musí být 190 cm nad terénem. Standardně se nechává 3-5 cm mezi pletivem a terénem a zbylých 5 cm necháváme na horní části sloupku na čepičku nad pletivem.

Vzdálenost sloupků při použití podhrabové desky:

Není vhodné osovou rozteč příliš zkracovat. Podhrabové desky musí mít mezi sloupky dostatečnou vůli pro pnutí způsobené změnou teplot (léto/zima). Při usazení podhrabové desky bez dostatečné vůle mezi sloupky může časem dojít k jejímu prasknutí.

Montáž držáku na podhrabovou desku

Držáky podhrabových desek máme buď průběžné anebo koncové. Průběžné se na sloupek navléknou přes jeho horní část a pomocí samořezných šroubů se uchytí ke sloupku. Lze také připevnit pomocí nýtů. V tomto případě je zapotřebí předvrtat sloupek. V rozích pozemku používáme držáky koncové, kterými snadno přizpůsobíme úhel pozemku.