Návod na montáž WPC plotovek

WPC plotovky jsou velmi oblíbené jako oplocení zahrad rodinných domů. Díky variabilitě barev se skvěle hodí k novostavbám i k domům ve starším stylu. Jak namontovat plotovky?

To, že montáž WPC plotovek není zas tak složitá, vám ukáže náš přehledný návod. 

Potřebný materiál a nástroje/nářadí

  • WPC plotovky 
  • nosníky 
  • příchytky typu "L"
  • nýty, šrouby, vratové šrouby
  • nýtovací kleště, metr, vrtačka 

Postup montáže 

a) Montáž plotovek na podélné nosníky A. svisle 

Doporučený minimální rozměr nosníku je 60x40 mm s tloušťkou materiálu 1,5 mm.

Plotovky v tomto případě montujeme na výšku, vertikálně. Maximální přesah od podélných nosníků u horní a spodní strany plotovek je 15 cm. Maximální rozestup mezi nosníky je 78 cm. Pro plotovky o délce 120 cm stačí 2 podélné nosníky, pro vyšší nosníky budete potřebovat 3. Nosníky se montují na kovové či betonové sloupky pomocí příchytky "L". B.

plotovky1

Uchycení plotovky 

K montáži použijete nýty. Tvor pro nýt předvrtáte vrtákem v plotovce i v nosníku. V případě uchycení plotovky dvěma nýty dodržte odstup od hrany plotovky minimálně 16 mm. 

Možnosti uchycení plotovek 

Mezi plotovkami nechávejte mezeru minimálně 5 mm z důvodu tepelné roztažitelnosti. Plotovky lze montovat k podélným nosníkům střídavě z obou stran plotu. Rozestup volte dle požadované neprůhlednosti, mohou se i vzájemně překrývat. 

plotovky2

b) Montáž plotovek vodorovně

plotovky3Maximální délka plotovky pro vodorovnou montáž by neměla přesáhnout délku 150 cm, v případě takového požadavku je nutné, aby byly plotovky měly v polovině své délky oporu. C.

Plotovky se upevňují na kovový nebo betonový sloupek pomocí velké příchytky „L”. D. K montáži využijete vratové šrouby s podložkou a matkou. Otvory pro šrouby předvrtejte vrtákem. Mezi plotovkami nechávejte mezeru minimálně 5 mm z důvodu tepelné roztažitelnosti.

 

plotovky4

Všeobecná pravidla 

  • Berte v úvahu vyšší hmotnost materiálu v porovnání se dřevem.
  • Doporučujeme zhotovit nosný rám z kombinace betonu (sloupky) a železa, či hliníkové slitiny (podélné nosníky).
  • Jestliže upravujete nosný rám povrchovou úpravou (aplikace barvy), vyčkejte s instalací WPC plotovek až do jejího zaschnutí (dle návodu k použití dané barvy, laku, apod.)  dle návodu.
  • Vzhledem k postupné degradaci dřeva sesycháním, kroucením, prohnutím, atd., nedoporučujeme používat dřevo jako nosný rám.
  • V případě použití dřeva jako nosného prvku, nemůžeme garantovat zachování tvaru WPC plotovky (neprohnutí se, nezkroucení). 

Návod nepomohl?

Pokud se chcete dozvědět o stavbě plotu maximum, doporučujeme navštívit některou z našich Ukázek stavby plotu. Dále vám může pomoci fotogalerie našich realizací. Fotogalerii pravidelně rozšiřujeme a již nyní čítá několik stovek montáží, které vám mohou být velmi dobrou inspirací.

V neposlední řadě zde máte stále možnost nás kontaktovat. Na chatu, přes e-mail, telefonicky. Případně se můžete zastavit na kterékoliv z našich poboček. Na pobočkách se vás ujmou vyškolení zaměstnanci. Všechny pobočky navíc obsahují i výstavní plochu, kde si můžete jednotlivé typy oplocení prohlédnout.