Plotové sloupky - 5 tipů, které Vám ulehčí nákup

Plotové sloupky jsou základní stavební jednotkou každého plotu. Jaký druh a jakou výšku plotového sloupku vybrat? Jak se neztratit v široké nabídce? Odpovědi na otázky a další rady nabízíme v pokračování článku.

1. Jaké existují druhy plotových sloupků?plotové sloupky poplastované

Nabídka sloupků se odvíjí od druhů pletiva a oplocení pozemku. Prodáváme sloupky o kulatém průměru nebo hranatém půdorysu a sloupky se speciální montážní lištou pro jednodušší instalaci svařovaného pletiva na sloupky. Všechny plotové sloupky jsou oboustranně galvanicky pozinkovány, případně opatřeny vrstvou vypalované práškové barvy. Standardně tedy můžete vybírat mezi variantou „stříbrné“ barvy (pozinkování)tmavozelené barvy RAL 6005 (pozinkování+prášková barva). Barvu volíme opět tak, aby ladila se zbytkem plotu. Dalším důležitým parametrem, kterým se liší jednotlivé sloupky na plot, je síla stěny od 1,25 mm – 2,5 mm. Nabídku sloupků doplňuje široké příslušenství: vodováha na sloupky, patky, opasky, příchytky na napínací drátdržáky podhrabových desek atd.

2. Jaký Ø sloupků zvolit?

Na výběr máme několik typů plotových sloupků s různým průměrem. Sloupek o Ø 38 mm se hodí na pletivo do výšky 125 cm. Váha pletiva není těžká a ani plocha, do které se opírá vítr, není tak velká. Sloupek o Ø 48 mm doporučujeme používat u pletiv výšky 150 cm a vyšší. Tento sloupek má silnější sílu stěny (1,5 mm) a zároveň větší pevnost než sloupek o Ø 38 mm (síla stěny 1,25 mm). Pro zákazníky, kteří v budoucnu plánují dávat na oplocení jakékoliv zastínění (stínící tkanina, rákosové rohože, štípaný bambus…), doporučujeme plotový sloupek SUPER o síle stěny 2,5 mm. Tento sloupek je velice bytelný a vhodný pro oplocení se zastíněním. Při použití slabšího průměru a síly stěny riskujete vyvrácení sloupků s pletivem následkem silného větru.

3. Jak vysoké sloupky pplotové sloupky pozinkované hranatéotřebuji?

Standardní výška sloupků se pohybuje v rozmezí 150 – 300 cm. Pro nestandardní výšky se pak sloupky nastavují pomocí spojky nebo existuje varianta extra vysokých sloupků pro tenisové pletivo až do výšky 520 cm. Výšku plotového sloupku spočítáte jednoduše pomocí výšky pletiva, ke které připočítáte 50 cm (délka sloupku pro zabetonování). V případě členitého terénu nebo vyšších nároků na pevnost oplocení, betonujte sloupky až 80 cm do země.

4. Ukotvení sloupků - plánuji oplocení zahrady, která je víceméně v rovině. Je nutné zabetonovat sloupky, nebo se tomu lze vyhnout?

V případě, že se chcete vyhnout betonování sloupků, existuje jednoduchá náhrada pomocí zapuštění sloupků do zemních vrutů. Montáž zemních vrutů má řadu výhod: neřešíte výkopy děr, nemusíte zajišťovat beton a ani čekat na jeho vyzrání. Zemní vrut lehce zavrtáte do země pomocí tyče k zavrtání zemních vrutů, poté do vrutu usadíte plotový sloupek a zbývající prostor okolo sloupku zasypete ostrohranným štěrkem. Rychlá instalace sloupků, tak umožňuje ihned začít stavět zbytek oplocení. Z široké nabídky zemních vrutů si pohodlně vyberete právě pro Váš plot. Pro výběr správných vrutů sledujte parametry jako průměr sloupku a délky zapuštění sloupku do vrutu. Kvalita vrutů je různá, existuje samozřejmě levnější varianta, ale i kvalitní české výrobky s patentovanou technologií výroby.

sloupky na plot

5. Plot ve svahu – jaké sloupky vybrat, aby byl plot dostatečně pevný dobře vypadal?

Pro stavbu plotu ve svahu platí stejná pravidla jako na rovině. Větší důraz je kladen na delší sloupky. Stabilitu sloupků podpoříte zabetonováním většího poměru plotového sloupku do země. Minimální doporučená hloubka je 70 cm. Pro stavbu plotu ve svahu doporučujeme vybrat pletivo, se kterým se lépe manipuluje. Ideální volbou je čtyřhranné pletivo ve variantě pozink nebo poplastování, které můžete v jakémkoliv místě rozpojit nebo spojit dle tvaru pozemku a délky jednotlivých stran.

Více informací o stavbě plotu a hloubění děr na plotové sloupky naleznete v návodu na montáž plotových sloupků zde.

Nabídka plotových sloupků zde.