Rozdíl mezi PVC a ZN pletivem nebo-li výhody PVC pletiva

Poplastované (PVC) pletivo

PVC pletivo je vyrobeno z žárově zinkovaného ocelového drátu určité tloušťky (nejběžněji 1,65 mm) a následně potažené extrudovaným plastem. Celkový průměr drátu po poplastování je 2,5 mm (v našem obchodu). Pokud je to pletivo s vpleteným napínacím drátem, tak ten má průměr 3,2 mm.

Barvy PVC pletiva

Nejrozšířenější je barva tmavozelená (RAL 6005), avšak vyrabí se i jiné barevné varianty: bílá, žlutá, modrá, červená, černá. Zelené pletivo vévodí trhu, už kvůli své splývavosti s okolní přírodou. I ostatní komponenty seženete nejsnáze v zelené barvě (např.: příchytky, ráčny, opasky, napínací tyče, stínící úplet).

Údržba PVC pletiva

Dá se říci, že je to bezúdržbové pletivo, protože poplastovaná barva výborně odolává povětrnostním vlivům. Na hladkém povrchu poplastovaných drátů se nechytají nečistoty a prach, tak jako na pozinkovaném (Zn) pletivu. To málo, co ze vzduchu na pletivu uvízne, je většinou smyto prvním deštěm. Zatímco Zn pletivo většinou musíme, každé dva roky natírat, pokud se nechceme dívat na šedé dráty.

Montáž PVC pletiva

Výhodu má poplastované pletivo i při montáži. Pokud si zakoupíte pletivo bez zapleteného drátu (tzn. nahoře a dole) , tak musíte pletivo nahoře a dole přiháčkovat k napínacímu drátu. Tato práce se prakticky nedá dělat v rukavicích. Úskalí nastává pokud trpíte alergií na zinek. Buď můžete pracovat v rukavicích v kterých máte mnohem menší cit a jste neohrabaní a nebo používat nářadí , které prozměnu prodlužuje dobu po kterou práci vykonáváte. Tady pro Vás máme jednoho pomocníka a to jsou kleště a spony ROCAFIX, s kterými je skutečně jedna báseň pracovat a lze s nimi přidrátovat pletivo ke středovému napínacímu drátu velmi snadno a rychle. Obecně vzato je mnohem příjemnější práce s poplastovaným pletivem, které je více poddajnější.

Nevýhoda PVC pletiva

Snad jedinou nevýhodou poplastovaného pletiva oproti pozinkovanému je, že pružný poplast, který neodolá mechanickému poškození. Proto obzvláště pokud máte na zahradě pejska, či jiná zvířátka, je na Vašem pečlivém zvážení, zda je nenapadnou nějaké nezbedné kousky, které by pletivo nezvratně poškodili a následně by vypadalo dosti nevzhledně a bylo náchylné na korozi. Samozřejmě i plast má určitou pevnost, ale chce dát při koupi pozor na sílu poplastování a předně na celkovou sílu Zn poplastovaného drátu. V závislosti na tom, že kovové jádro tohoto pletiva je nepatrně menší, než je drát u Zn pletiva.

Shrnutí

Jelikož hlavní podíl na hmotnosti celé role pletiva má kov, je pochopitelné, že je poplastované pletivo lehčí. Je s ním při montáži snadnější manipulace, protože je lehčí, než pletivo Zn.
Výhodou PVC pletiva je kupodivu i jeho cena. Větší poptávka po PVC pletivu z něj v současné době dělá levnější variantu kompletního řešení oplocení než čistě Zn pletivo. A také ušetříte spoustu peněz za barvu a čas k nátěru Zn pletiva.

Děkujeme za přečtení našeho názoru na PVC a Zn pletivo, veškeré Vaše dotazy a náměty nám můžete napsat na info@levne-pletivo.cz .

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení