Rozdíl mezi PVC a ZN pletivem nebo-li výhody PVC pletiva

Rozdíl mezi poplastovaným a pozinkovaným pletivem, výhody poplastovaného pletiva

Poplastované (PVC) pletivo

Poplastované pletivo je vyrobeno z žárově zinkovaného ocelového drátu a následně potažené extrudovaným plastem. 

Barvy PVC pletiva

Nejrozšířenější je barva zelená (RAL 6005). Zelené pletivo vévodí trhu, už kvůli své splývavosti s okolní přírodou.

Velmi oblíbenou a moderní barvou je antracitová (RAL 7016). Skvěle ladí s novostavbami i dalšími objekty.

Klasikou je také barva hnědá. Ta se hodí ke stavbám starším či v klasickém stylu. 

Určitě někde uvidíte i pletivo dalších barev, např. modré, žluté, červené či dokonce bílé. Tato pletiva jsou ale vyráběna pouze na zakázku a je nutné jejich dostupnost poptat individuálně u obchodního zástupce. V posledních letech o ně ale není zájem, a proto se výrobci nepřiklání k jejich výrobě v malém množství. 

pletivax3 (1)

Údržba PVC pletiva

Dá se říci, že je to bezúdržbové pletivo, protože poplastování výborně odolává povětrnostním vlivům. Na hladkém povrchu poplastovaných drátů se nechytají nečistoty a prach tak jako na pozinkovaném (Zn) pletivu. To málo, co ze vzduchu na pletivu uvízne, je většinou smyto prvním deštěm.

Zatímco pozinkované pletivo většinou musíme každé dva roky natírat, pokud se nechceme dívat na zašedlé dráty.

Výhoda v montáži poplastovaného pletiva

Výhodu má poplastované pletivo i při montáži. Pokud si zakoupíte pletivo bez zapleteného drátu (tzn. nahoře a dole), tak musíte pletivo nahoře a dole přiháčkovat k napínacímu drátu.

Tato práce se prakticky nedá dělat v rukavicích, protože je zapotřebí jemná motorika. Úskalí také nastává pokud trpíte alergií na zinek. Buď můžete pracovat v rukavicích, v kterých máte mnohem menší cit a nebo použijete nářadí, které pro změnu prodlužuje dobu po kterou práci vykonáváte.

Tady pro vás máme jednoho pomocníka a to jsou kleště a spony ROCAFIX, s kterými je skutečně jedna báseň pracovat a lze s nimi přidrátovat pletivo ke středovému napínacímu drátu velmi snadno a rychle. Obecně vzato je mnohem příjemnější práce s poplastovaným pletivem, které je více poddajnější.

S montáží pletiva vám pomohou i naše přehledné a praktické návody

8_ctyrhranne-poplastovane-pletivo-bez-napinaciho-dratu-zelena-barva

Nevýhoda PVC pletiva

Snad jedinou nevýhodou poplastovaného pletiva oproti pozinkovanému je pružný poplast, který neodolá mechanickému poškození. Proto obzvláště pokud máte na zahradě pejska či jiná zvířátka, je na vašem pečlivém zvážení, zda je nenapadnou nějaké nezbedné kousky, které by pletivo nezvratně poškodily a následně by vypadalo dosti nevzhledně a bylo náchylné na korozi.

Samozřejmě i plast má určitou pevnost, ale chce dát při koupi pozor na sílu poplastování a předně na celkovou sílu drátu. V závislosti na tom, že kovové jádro tohoto pletiva je nepatrně menší, než je drát u pozinkovaného pletiva.

166-6_klasicke-ctyrhranne-pletivo-bez-nd-pozink

Shrnutí

Jelikož hlavní podíl na hmotnosti celé role pletiva má kov, je pochopitelné, že je poplastované pletivo lehčí. Je s ním při montáži snadnější manipulace.

Výhodou poplastovaného pletiva je kupodivu i jeho cena. Větší poptávka po poplastovaném pletivu z něj v současné době dělá levnější variantu kompletního řešení oplocení než čistě pozinkované pletivo. A také ušetříte spoustu peněz za barvu a čas k nátěru pozinkovaného pletiva.

Pokud si stále nejste jistí výběrem, rádi jej s vámi zkonzultujeme. Obraťte se na nás ZDE

Máte vybráno, ale ještě ladíte počty? Sestavíme vám kalkulaci - zdarma a nezávazně.