Tomáš Lohr

Abyste nás lépe poznali, připravili jsme pro vás rubriku "Rozhovory", kde se ptáme našich zaměstnanců a spolupracovníků na otázky ohledně práce i soukromého života.

Tentokrát nám odpovídá Tomáš Lohr – Online marketingový specialista.

fotografie

 

Tome, jak dlouho pracuješ v Pletivech a jak ses k této práci dostal?fotografie

Ve firmě Pletiva Dobrý se pohybuji již od roku 2017. Na úvod by ale bylo dobré zmínit, že se za tu dobu moje náplň práce, ale i pracovní pozice, několikrát změnila.

Ve firmě jsem začínal jako stážista. Tím zároveň odpovím i na druhou část otázky. V roce 2017 za námi na školu VOŠ a SPŠE v Plzni přišli z Pletiv a nabídli všem studentům třetího ročníku oboru marketing absolvovat 3měsíční školní praxi. Já měl to štěstí, že jsem se dostal do užšího výběru a následně i prošel, spolu ještě se 2 spolužáky, přijímacím pohovorem.

Po následujících několika měsících praxe jsem dospěl k tomu, že mi práce ve firmě může hodně nabídnout a proto, když jsem dostal nabídku zůstat a pracovat ve firmě i po skončení školy, tak jsem neváhal.

Následně jsem tak strávil ve firmě několik let, jako zaměstnanec, a průběžně jsem se podílel na většině činností okolo e-shopu a propagace firmy.

V posledních letech ale pomáhám rozvíjet a spravovat velké množství dalších projektů (mezi které patří například úžasný Farmapark u Toma, nacházející se hned vedle hlavní pobočky Pletiva Dobrý v Ledcích) a proto jsem přešel, jak se říká, na volnou nohu a pracuji nyní převážně z domova.

Nicméně stále velkou část svého pracovního času věnuji Pletivům a do firmy rád a často jezdím.

Co je náplní tvé práce?

V začátcích jsem si vyzkoušel snad úplně vše. Mimo marketingu jsem si na zkoušku prošel např. i expedičním oddělením, balením zásilek ve skladu nebo jsem občas zaskakoval za obchodní zástupce a pomáhal zákazníkům s výběrem vhodného oplocení.

Abych ale pořád neodbíhal od mé hlavní náplně práce a toho, co to vůbec ten online marketing v mém podání znamená.

Tak když to vezmu zeširoka. Starám se o to, aby byl e-shop Pletiva Dobrý dobře vidět. Tedy aby byl snadno dohledatelný (zejména při hledání na Googlu či Seznamu).

Dále se pak ale také starám o to, aby když už člověk na e-shopu je, tak aby na něm našel vše, co potřebuje. Starám se tedy o přehlednost stránek, o to, aby fungovala všechna tlačítka, ale třeba také plním e-shop užitečnými informacemi, návody k montáži apod.

fotoCo ses v Pletivech naučil, co ti práce tady dala?

Primárně jsem dostal možnost vyzkoušet si úplně vše z oblasti marketingu. Ve většině online marketingových agentur se sice člověk naučí mnoho díky rozmanitosti projektů, ale na druhou stranu se rozvíjí jen jedním směrem. Abych vysvětlil, člověk nastoupí třeba na pozici grafika nebo programátora, a té pracovní pozice se drží po celou dobu.

Ve firmě Pletiva Dobrý jsem si ale mohl vyzkoušet všechno. Od práce fotografa, grafika, přes natáčení a střih videa, až třeba po programování. Nakonec jsem ale zůstal u optimalizace webových stránek, což mě baví asi nejvíce.

V neposlední řadě jsem se ale naučil i dost věcí mimo můj obor studia/práce. Například jsem se díky tvorbě návodů na montáž plotu a přidávání jiných užitečných informací na webové stránky naučil první poslední o stavbě plotu z pletiva. A to až do takové míry, že v současné době moderuji Ukázky stavby plotu, které Pletiva Dobrý pořádají zdarma pro veřejnost. Včetně toho, že na těchto Ukázkách občas i zaskočím za montážníky.

Máš nějaké motto/heslo, kterým se řídíš v práci nebo v životě?

Nikdy jsem nebyl fanda různých motivačních citátů, proslovů, hesel. Jsou to podle mě ne moc funkční zkratky. Vybudování zdravé motivace k dosažení cílů je dle mého o dost složitější a je to běh na dlouhou trať.

Asi jako kdybyste si chtěli zlepšovat náladu jednou sklenkou vína denně. Nějaký “pozitivní” krátkodobý účinek to má, ale ten dlouhodobý je spíše negativní. A stejně vnímám motivační citáty, které mohou dočasně nakopnout, ale nic dle mě neřeší.

Motivace má vycházet z dlouhodobých cílů, ale třeba i ze samotných návyků. To zní možná zvláštně a já to pár větami nejspíš nebudu schopný popsat. Ale pokud mohu doporučit něco k četbě, tak je to kniha Atomové návyky (Atomic habits), kde je to, co jsem teď zmínil, velmi hezky popsáno. Za mě vydá za tisíce motivačních knih a kurzů.

Nicméně, abych se ale pořád nevyhýbal odpovědím na otázky. Řídím se například třeba zákonem Akce a reakce. Tedy něčím, co je spíše známé jako karma.

Dělejte věci poctivě, svědomitě a vrátí se vám to. V dobrém samozřejmě. Odbývejte věci, hledejte kde co můžete obejít, a časem se vám to vymstí. To je mimochodem princip, o který se dle mého v podstatě opírá nemálo zmíněných motivačních citátů či lidových rčení. 

tl05Prozradíš nám, jak trávíš volný čas?

Jsem nadšenec do nových technologií a rád je zkouším, testuji. V současné době si třeba hraji s chytrou domácností. Na druhou stranu jsem ale člověk, který s přehledem dokáže žít i úplně bez technologií, a taky to čas od času udělám. Rád trávím volný čas v přírodě. Výlety do přírody, ideálně více denní, se spaním pod širým nebem někde u ohně.

Baví mě ale třeba i vzdělávání se a rozvoj. Rád se učím nové věci, ať už je to něco v rámci mé práce nebo mimo ni. Zajímám se například o ekonomii a finančnictví, zdokonaluji se v cizích jazycích, učím se, jak opravit různé věci, anebo jak připravit co nejlepší steak s pepřovou omáčkou.

A každá nová dovednost/informace mě naplňuje a posouvá dál.


Na závěr si dovolím menší sebepropagaci. Pokud řešíte rozvoj svého e-shopu či jakéhokoliv jiného businessu v online prostředí, můžete mě kontaktovat.

www.tomaslohr.cz