Jak zvýšit nízký plot

Přidat drátěnému plotu pár desítek centimetrů do výšky není jen tak lehký úkol. Jednou z možností je instalovat na něj nástavce, tzv. bavolety, a na ně namontovat ostnatý nebo žiletkový drát či žiletkovou pásku. Výhodou tohoto zvýšení je to, že plot jen tak nikdo nepřeleze. V případě použití bezpečnostních prvků se nikdo a nic nesmí o bezpečnostní prvky zranit, když se nesnaží je překonat. Je nutné je montovat do dostatečné výšky a s odstupem od veřejného prostranství.

Pletiva Dobrý

Pletiva Dobrý

Pletiva Dobrý

Další možností, jak nastavit plot, jsou spojky na plotové sloupky, které nasadíte po sundání čepičky na zabetonované sloupky. Tímto systémem můžete sloupky prodlužovat v podstatě do nekonečna. Pletivo buď také nastavíte a ve styčných místech spletete či svážete vázacím drátem, nebo kupte nové vyšší role a vyměňte celé pletivo.

Kromě praktického využití může být zvýšení plotu také estetického směru. Můžete zvážit přidání dekorativních prvků jako jsou vrcholky plotových sloupků, nebo zvýšení plotu pomocí rostlin. Vysoké keře a živé ploty mohou vytvářet přírodní bariéru, která zlepšuje soukromí.

Jakou zvolit výšku plotu?

Zkušenosti ukazují, že optimální výška plotu je 150 – 180 cm. V případě, že je majitel pozemku také chovatelem zvířat jako jsou psi, nebo kočky, připadá na něj odpovědnost mít plot výškově přizpůsobený a zabezpečený proti útěkům přes plot.

Vysoký plot bez povolení?

Pokud stavebník dodrží výšku do 2 m a splní podmínku, že se jedná o oplocení mezi pozemky, které nejsou veřejným prostranstvím a které se nacházejí v zastavěném území nebo zastavitelné ploše, bude stavba zařazena mezi stavbu drobnou, které dle § 171 nového stavebního zákona nevyžadují povolení.

Více o zvyšování plotu ZDE.