Co vysadit před betonový plot

Pokud chcete vysadit rostliny před betonový plot, měli byste zvážit několik faktorů, včetně klimatických podmínek ve vaší oblasti, dostupného slunečního svitu, typu půdy, vašich preferencí vzhledu, a případné omezení sousedů.

plot – Pletiva Dobrý

plot – Pletiva Dobrý

plot – Pletiva Dobrý

Zde jsou některé tipy co vysadit před betonový plot:

Keře a stromy

Vysazování keřů a stromů může vytvořit trvalý a atraktivní rámeček kolem vašeho plotu. Například listnaté stromy jako javory nebo duby mohou přidat krásu a stín v letních měsících. Důležité je neopomenout správnou vzdálenost zasazení stromu od plotu. Myslete na to, že strom v průběhu příštích let nabere nejen na výšce, ale i na tloušťce. Jeho koruna se rozptýlí a rozšiřuje.

Květiny a okrasné traviny

V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, lilie perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy. A co zasadit k plotu z trvalek, které milují stín? Jednoznačně hortenzii, azalku, kapradinu, topolovku, heřmánek, astru, dlužichu, funkii nebo čechravu. Okrasné trávy jako je perlovka či třásnitka dodávají texturu a pohyb v zahradě.

Skalničky a sukulenty

Skalničky a sukulenty jsou adaptované na suchá prostředí a mají schopnost ukládat vodu v listech a stoncích. To znamená, že vyžadují mnohem méně zálivky než mnoho jiných rostlin, což je výhodné zejména v suchých a horkých oblastech. Tyto rostliny jsou obecně nenáročné na péči. Nepotřebují častou zálivku ani pravidelné hnojení. Jsou vhodné pro zahrádkáře, kteří nemají příliš času na péči o rostliny. Skalničky a sukulenty mají často unikátní tvary, textury a barvy, což přináší vizuální zajímavost do prostoru před betonovým plotem. Mnoho z nich kvete krásnými květy, které mohou být dalším estetickým přínosem. Některé druhy skalniček a sukulentů lze snadno množit, což umožňuje vytvořit rozsáhlejší plochy s minimálními náklady na pořizování nových rostlin.

Hedery a popínavé rostliny

Popínavé rostliny jako břečťan nebo plamének mohou vytvořit atraktivní zelenou stěnu, když se vinou po betonovém plotu a poskytnout soukromí. Vysazením popínavých rostlin můžete využít vertikálního prostoru, což je užitečné, pokud máte omezený pozemek. Popínavé rostliny mohou vytvářet přirozený stín a snižovat teplotu kolem struktury, na kterou jsou umístěny. To může pomoci ochladit prostor pod nimi. Některé druhy popínavých rostlin mohou přitahovat ptáky, motýly a další hmyz, což může přispět k ekosystémové rovnováze v vaší zahradě.

Křoviny a jehličnany

Křoviny jako třeba kleč, jalovec nebo rakytník mohou poskytnout vizuální základnu a poskytovat úkryt a potravu pro ptáky. Většina druhů křovin je relativně odolná a nenáročná na péči. Po zakořenění a zavedení mohou přežít i v méně příznivých podmínkách. Mnoho druhů křovin je také schopno růst v různých typech půd a toleruje různé hladiny vlhkosti.

Živý plot

K tvorbě živých plotů se používají jak jehličnaté, tak listnaté druhy. Ploty z keřů se často tvoří ze zeravu (neboli oblíbených tújí), habru, tisu či jalovce, ale například i dřišťálu, řešetláku počistivého, zimostrázu nebo hlohu. Živý plot vždy pěkně splyne s okolím, ale také vytvoří krásné pozadí pro jeho aranžmá. Je univerzálním řešením do každého zahradního interiéru, pokud například nechcete na plot používat látkové stínící clony.

Bylinky a keříky

Bylinky jako levandule, rozmarýn nebo tymián mají krásné vůně a květy, které přinášejí estetický přínos do prostoru. Mnoho bylinek má také kromě dekorativních vlastností i praktické využití v kuchyni nebo jako léčivky. Většina bylinek je nenáročná na péči. Obvykle bylinky potřebují slunce, dobře propustnou půdu a střední zálivku. Některé bylinky, jako je máta nebo rozmarýn, mohou odstrašovat škůdce, jako jsou komáři nebo mouchy.

Kombinace

Často je efektivní vysazovat různé druhy rostlin spolu, aby se vytvořil zajímavý a harmonický vzhled. Důležité je zohlednit potřeby každé rostliny, co se týče slunce, vody a půdy.

Mulčování a ošetřování

Přidání mulčovací vrstvy kolem rostlin pomůže udržet vlhkost a potlačit růst plevelů. Pravidelná péče o rostliny zahrnuje zalévání, hnojení a odstranění odumřelých částí.

Pamatujte, že je důležité vybrat rostliny, které odpovídají místním podmínkám a vašim možnostem péče o ně. Také ujistěte se, že dodržujete místní předpisy a zákony ohledně výsadby rostlin před ploty.

plot – Pletiva Dobrý

plot – Pletiva Dobrý

plot – Pletiva Dobrý